Kluczowe zasady inwestowania na rynku akcji dla początkujących cz. 1

Kluczowe zasady inwestowania na rynku akcji dla początkujących cz. 1

Inwestowanie na giełdzie to jeden z lepszych sposobów długoterminowego akumulowania majątku. Na początkujących czeka jednak wiele pułapek…….

Dobra wiadomość jest taka, że ​​inwestowanie jest dla początkujących bardziej dostępne niż kiedykolwiek indziej. Wiele lat temu musiałeś współpracować z maklerami, którzy pobierali wysokie opłaty i niekoniecznie reprezentowali twoje interesy. Dziś każdy może zacząć inwestować mając zaledwie kilka tysięcy złotych i dostęp do dobrej darmowej wiedzy, która jest dostępna w sieci.

Raczej wolniej i mniej ryzykownie

Kiedy niektórzy ludzie myślą o inwestowaniu, a zwłaszcza o inwestowaniu na giełdzie, wydaje im się, że to kasyno lub, że wzbogacenia się jest niezmiernie proste. Chociaż istnieją sposoby inwestowania, aby zarobić duże pieniądze w krótkim czasie, są one równocześnie niezwykle ryzykowne. Nie polecamy ich stosować.

Większość ludzi, którzy dobrze inwestują, nie stosuje ryzykownych strategii. Zamiast tego używają sprawdzonych technik i narzędzi, takich jak budowanie zdywersyfikowanych portfeli.

Jeśli dopiero zaczynasz inwestować, poniższe wskazówki mogą pomóc ci w zbudowaniu pierwszego portfela inwestycyjnego opartego na akcjach.

Zacznij od podstaw

Wielu ekspertów finansowych zaleca w pierwszej fazie zbudowanie poduszki finansowej. Oznacza to, że jeśli wydajesz 3000 PLN miesięcznie, powinieneś mieć od 9000 do 18000 PLN oszczędności. Zwykle to wystarcza, aby pokryć nieoczekiwane wydatki lub przetrwać okres obniżonych dochodów i ciężkiego okresu.

Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, jest wyjście z inwestycji, aby pokryć wydatki na życie, więc ważny jest konkretny fundusz awaryjny.

Niezbędne jest również pozbycie się wysokoprocentowego długu. Na przykład, jeśli masz dług, na który naliczane są odsetki w wysokości 12%, dokonanie dodatkowych płatności na rzecz tego długu jest równoznaczne z zainwestowaniem tych pieniędzy i uzyskaniem 12% rocznego zwrotu.

Mówi się, że gdy indeksy giełdowe osiągają średnią roczną stopę zwrotu ponad 10% (średnia z ostatnich 100 lat). Więc zastanów się, dlaczego miałbyś być powyżej tej średniej. Porównaj teraz owe 12% oprocentowania twojego długu z 10% średnich wzrostów na indeksie. Będzie lepszym rozwiązaniem jeżeli najpierw spłacisz zadłużenie bo gdy jego stopa procentowa jest bliska lub wyższa niż średnia stopa zwrotu na giełdzie. Powszechną zasadą jest spłata zadłużenia, którego odsetki przekraczają około 6%, przed dokonaniem inwestycji.

https://bossa.pl/edukacja/kurs-gieldowy/krotki-kurs-inwestowania-w-akcje/inwestowanie-w-akcje

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *