Jak działa najlepsza giełda kryptowalut – Uniswap

Jak działa najlepsza giełda kryptowalut – Uniswap

Niebezpieczeństwa tradycyjnych giełd kryptowalut

Jak wiemy tradycyjne giełdy kryptowalut nie są bezpieczne. Oto dlaczego:

  • Musisz podać swoje dane osobowe podczas rejestracji na takiej giełdzie;
  • Padają one ofiarą ataków hakerskich, więc twoje coiny mogą zniknąć z twojego rachunku

Uniswap zapewnia szereg zalet

W dwóch słowach jest to zdecentralizowana giełda coinów ERC-20 (najpopularniejsza Etherum). Jakie ma główne zalety:

  • Nie wymaga weryfikacji;
  • Nie wymaga nawet zakładania konta;
  • Transakcja sprowadza się do wypełnienia formularza;
  • Coiny mogą znajdować się w prywatnym portfelu użytkownika;

Jak handlować na giełdzie Uniswap

Po pierwsze konieczne jest zalogowanie przy użyciu portfela Metamask. Można go pobrać z witryny https://metamask.io/download.html

Dalej łączymy się z naszym portfelem prywatnym sprzętowym (Ledger, Razor) i mamy dostęp do konta z kryptowalutą w standardzie ERC-20. Giełda jest dostępna pod adresem:

https://app.uniswap.org/#/swap

Łączymy się z giełdą Uniswap poprzez przycisk połącz i portfelem Metamask. Od tej pory możemy handlować i wymieniać kryptowaluty za pomocą prostego okna.

Handel jest bardzo prosty wybieramy kryptowalutę w moim przypadku ETH, którą chcemy zamienić na DAI. Uniswap daje możliwość zamiany na dowolną dostępną walutę. Na Uniswap kupujemy zawsze papiery z pola płynności, nie od innych użytkowników giełdy. Do dostarczycieli tej płynności trafia 0.3% prowizji.

Gdy klikniemy potwierdzenie transakcji w polu MetaMask pojawi się opcja potwierdzania tej transakcji. W trakcie trwania transakcji przesyłamy do giełdy swój token i otrzymujemy token inny. Nasze coiny ani przez chwilę nie znajdują się na giełdzie.

Jeżeli będziemy chcieli dokonać weryfikacji konta ETH dostrzeżemy tam pierwszą operację polegającą na wysłaniu monety do giełdy i drugą operację, w której otrzymamy z giełdy nabywaną monetę.

Jeżeli transakcja zakończyła się niepowodzeniem, to tracimy transaction fee.

Miejmy jednak na uwadze, że transakcja odbywa się zawsze po aktualnej cenie, która obowiązuje na blockchain. Może ona różnić się od ceny wynikającej z formularza. Aby zapobiec sytuacji gwałtownej zmiany kursu giełda może zastosować opcję limit additional price slippage. Możemy tutaj ustawić wartość 1%, 2% lub więcej. Gdy zmiana będzie większa, transakcja zostanie odrzucona. Jeżeli chcemy zmniejszyć ryzyko zmiany kursowej, to powinniśmy zminimalizować czas, a co za tym idzie ustawić większy współczynnik gas i gwei. W sytuacji gdy transakcja zakończy się niepowodzeniem, co najwyżej stracisz parę centów transakction fee.

Jak wykorzystać swoje Bitcoiny na Uniswap

Jak wiemy wcześniej na zdecentralizowanej giełdzie Uniswap możemy wymieniać tokeny ERC20 na dowolne inne w tym standardzie. Co jednak jeżeli posiadamy BTC i chcemy skorzystać z Uniswap? Tutaj z pomocą przychodzi protokół WBTC. Dzięki niemu możemy wyjąć BTC z blockchain i zamienić na token WBTC w sieci ERC20.

WBTC oferuje największą płynność i kapitalizację. Można go wykorzystać na lokatach compound i AAVE. Wszystkie tokeny WBTC mają 100% pokrycie w BTC.

Niestety musimy mieć świadomość, że DAO (podmiot zarządzający WBTC) jest sterowany przez konsorcjum i dostęp do niego jest ograniczony. To on odpowiada za fakty, kto może przeprowadzać kontrolę. Nie można więc powiedzieć na 100%, że system jest zcentralizowany. Warto mieć to na uwadze dbając o swoje inwestycje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *